Psychoterapia na kłopoty z erekcją

Zaburzenia erekcji u mężczyzn występują coraz częściej. Co ważne, z problemem tym borykają się już nie tylko dojrzali faceci, ale również Ci młodsi, którzy dopiero co ukończyli 30 rok życia. Dlaczego tak się dzieje? Jest wiele czynników, o których dziś powiemy. Dowiesz się także, czy psychoterapia może takim mężczyznom pomóc.

Zaczniemy od opisania kilku przykładów, które mogą być przyczyną braku erekcji, czy nieprawidłowym jej utrzymywaniem przez mężczyznę. Następnie przejdziemy do wytłumaczenia zasady działania psychoterapii, która ma na celu poprawę zdolności seksualnej faceta, czyli osiągnięcie i utrzymanie wzwodu podczas stosunku.

Dlaczego czasami występują kłopoty z erekcją?

Zaczniemy od młodszych mężczyzn, którzy nie cierpią na żadne schorzenia, są zdrowi, silni, a ich głównym problemem jest niestety stres, czy przepracowanie. To właśnie podatność na przewlekły kontakt ze stresem ma spory wpływ na ich zaburzenia erekcji. Udowodniono bowiem, że to jeden z podstawowych czynników wraz z brakiem odpowiedniej ilości snu każdego dnia, czy przepracowaniem. Do tego dochodzi tragiczny, jeśli można tak powiedzieć, styl życia, obfitujący w imprezy, alkohol, często także narkotyki. To wszystko osłabia zdolności mężczyzny do uzyskania i utrzymania erekcji przez odpowiednio długi czas. Dużą rolę odgrywają także relacje z partnerką, kiedy nie stoją na dobrym poziomie, problemy ze wzwodem także mogą występować.

Jak to jest w przypadku starszych mężczyzn w wieku 40+ i 50+? Oczywiście może być zupełnie podobnie. To nie wiek, który determinuje facetów do pozostawania w domach. Wciąż są aktywni zawodowo, często nawet pracują więcej od młodszych mężczyzn. Ponadto są jeszcze bardziej narażeni na stres, może problemy z rodziną, bo do partnerki dochodzą także dzieci. Alkohol, długotrwałe palenie papierosów to kolejne czynniki mogące mieć wpływ na problemy z erekcją. Jednak to nie wszystko, wrogiem takich mężczyzn są schorzenia. Jest ich naprawdę sporo, ale na czele zestawienia znajduje się cukrzyca i miażdżyca. Nic dziwnego, że wielu mężczyzn sięga wtedy po środki typu Viagra, czy Kamagra. Należy podkreślić, że w takich sytuacjach wizyta u psychologa, czy seksuologa nie jest dobrym rozwiązaniem. Najlepiej udać się wtedy do lekarza seksuologa, który ma nieco obszerniejszą wiedzę, może także wysłać na odpowiednie badania i postawić diagnozę.

Tak naprawdę nie ma znaczenia, skąd pochodzą czynniki zaburzające erekcję. W każdym przypadku trzeba ją leczyć! Jeśli są to wady budowy członka, schorzenia itp. wprowadza się leczenie farmakologiczne. Jeżeli jednak zaburzenia występują przez czynniki psychogenne, jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest psychoterapia, o której więcej dowiesz się w następnym akapicie.

Psychoterapia – czy pomoże z zaburzeniami erekcji?

Leczenie niefarmakologiczne, czyli inaczej nasza tytułowa psychoterapia, to nic innego, jak niwelowanie zaburzeń erekcji o podłożu psychogennym. Już wymienialiśmy, co może mieć na to wpływ. Często jednak bywa również dopełnieniem leczenia farmakologicznego, kiedy występują problemy z erekcją z innych przyczyn, jak na przykład budowa członka. Co ważne, psychoterapia nie musi dotyczyć jedynie mężczyzn. Często na spotkania zapraszana jest także jego partnerka – jest to tak zwana „terapia par”.

W przypadku terapii indywidualnej stosuje się bardzo zróżnicowane techniki, które powstają na bieżąco na podstawie założeń i wyznaczonych celów. Wszystko także zależy od danego pacjenta i jego kłopotów. Inaczej terapia będzie wyglądać, kiedy mężczyzna ma problem ze stresem, inaczej, kiedy występuje u niego przepracowanie lub wypalenie zawodowe, a inaczej w przypadku, gdy jego największym problemem jest nadużywanie alkoholu. Odmiennie wygląda to w przypadku terapii par, bo tutaj stosuje się jedną z trzech metod terapeutycznych. Może to być psychoterapia małżeńska, czyli bardzo ogólna, ale również partnerska i seksualna.

Podczas pracy seksuologa lub psychologa z pacjentem stosuje się wiele metod, współczesna nauka oferuje bowiem szeroką wiedzę na temat seksualności człowieka. Terapia może przybrać wygląd edukacji seksualnej, poradnictwa, ale również uświadamiania mężczyzny o metodach behawioralnych, czy treningu komunikacji, treningu zdolności interpersonalnych, na terapiach nie brakuje również koncentrowania się na doznaniach zmysłowych. Każda z wymienionych tutaj metod wdrażana jest indywidualnie po przeprowadzeniu pełnego wywiadu z pacjentem, przeważnie na pierwszej lub ewentualnie drugiej wizycie.

Jaka jest skuteczność psychoterapii? Ta na pewno uzależniona jest od wielu czynników. Jednym z nich jest chęć do współpracy, wzajemnego szacunku, umiejętność zwierzenia się obcej osobie. Wpływ na skuteczność ma także rodzaj zastosowanych działań, a więc prawidłowa diagnoza zaburzeń psychogennych faceta. Dlatego też podczas pierwszych wizyt wykonuje się szereg psychotestów. Dobrze obrana droga leczenia mocno zwiększa szanse powodzenia! Wskazują na to wyniki psychologów i liczne badania.