Żele intymne – co musisz o nich widzieć

Suchość, pieczenie, a nawet ból podczas stosunku – takie dolegliwości mogą znacznie obniżyć jakość życia seksualnego, a nawet sprawić, że para całkowicie zrezygnuje ze zbliżeń! Rozwiązaniem mogą być żele intymne – skuteczne i bezpieczne. Problem z suchością pochwy warto jednak zgłosić lekarzowi.

Dostępne w różnych kolorach i smakach, żele intymne mogą urozmaicić życie seksualne. Jednak nie do tego celu zostały stworzone. Pozwalają wyeliminować problem, który dotyka bardzo wiele kobiet – suchość i nadwrażliwość pochwy. Jedną z największych zalet żeli intymnych jest ich dostępność – znaleźć je można w każdej aptece, w większości drogerii, a nawet w niektórych marketach.

Żele intymne – dla kogo

Brak odpowiedniego nawilżenia podczas stosunku może całkowicie pozbawić kobietę satysfakcji ze zbliżenia. Suchość pochwy wywołuje też dyskomfort u mężczyzny. Wszystko przez mikro otarcia naskórka i narządów płciowych oraz uszkodzenia mechaniczne. Nieprzyjemne uczucie, przybierające postać nawet bólu i pieczenia, może utrzymywać się jeszcze przez kilka godzin po stosunku.

Kłopoty z naturalnym nawilżeniem pochwy to zazwyczaj wynik zmian hormonalnych w kobiecym organizmie. Pojawia się w okresie menopauzy, przy przyjmowaniu doustnej antykoncepcji hormonalnej oraz niektórych antybiotyków, a także u kobiet karmiących piersią. Czasem przyczyna może leżeć w źle dobranych, nadmiernie wysuszających kosmetykach.

Rodzaje żeli intymnych

O problemie z odpowiednim nawilżeniem pochwy warto wspomnieć lekarzowi. Niestety, wiele kobiet tego nie robi – ze wstydu czy z obawy przed zbagatelizowaniem problemu przez ginekologa. Tymczasem problem może być bardzo łatwy do rozwiązania – być może wystarczy zmienić tabletki antykoncepcyjne lub rozpocząć suplementację. Czasem jednak najłatwiejszym i najskuteczniejszym sposobem jest stosowanie żeli intymnych.

Na rynku dostępne są różne rodzaje tego typu produktów. Najbardziej łagodne i najbezpieczniejsze są żele intymne na bazie wody, w tym żele hipoalergiczne. Żele na bazie silikonu dają lepszy efekt nawilżający – ich stosowanie zaleca się przy wyjątkowo dużej suchości miejsc intymnych. Ostrożność należy zachować przy żelach zapachowych i smakowych – mogą uczulać, szczególnie osoby skłonne do alergii. Zupełnie osobną kategorią produktów są żele wspomagające płodność – zwiększają one żywotność i ruchliwość plemników, sprzyjając zapłodnieniu.

Proste rozwiązania

Problem z suchością pochwy jest szczególnie powszechny wśród pań po menopauzie. Zmiany, jakie zachodzą w organizmie zarówno kobiety, jak i mężczyzny, mogą znacznie obniżyć jakość życia seksualnego. W rezultacie wiele długoletnich, szczęśliwych par rezygnuje ze zbliżeń. Zupełnie niepotrzebnie! Zwykle rozwiązanie takich problemów jest proste.

W przypadku kobiet będzie to zastosowanie żelu intymnego. W przypadku mężczyzn – przepisanie leku typu Kamagra. To właśnie zaburzenia erekcji są tą przypadłością, na którą najczęściej cierpią panowie w starszym wieku. Zarówno żele, jak i leki na potencję są nieinwazyjne – pomijając niektóre przypadki, mogą być bezpiecznie stosowane przez większość pacjentów. Warto jednak omówić ich stosowanie z lekarzem, który wyznaczy odpowiednią dawkę. Dotyczy to szczególnie leków typu Kamagra czy Viagra – aby były one skuteczne i nie przyniosły efektów ubocznych, muszą być dobrze dobrane.