Trądzik młodzieńczy – jak sobie z nim poradzić?

Podstawą leczenia trądziku jest właściwe oczyszczanie skóry, odżywianie jej i niedopuszczenie do przesuszenia. Czasem też trzeba wprowadzić zmiany w diecie i stylu życia. Choć trądzik młodzieńczy zwykle przechodzi samoistnie, warto wyleczyć go wcześniej – unikniemy dzięki temu nie tylko kompleksów, ale też m.in. nieestetycznych blizn po ropnych krostkach.

Trądzik nazywamy młodzieńczym, jeśli pojawia się między 11. a 18. rokiem życia. Jego przyczyną najczęściej jest burza hormonów, charakterystyczna dla okresu dorastania. Czasem jednak trądzik nie mija wraz ze wczesną młodością lub pojawia się później. Niezależnie od wieku, walczy się z nim w podobny sposób. Konsekwencja, odpowiednie kosmetyki, a często też zmiana diety i stylu życia to najważniejsze oręża w walce z młodzieńczym trądzikiem.

Skąd się bierze trądzik

Najczęstszą przyczyną trądziku młodzieńczego jest nadmierne gromadzenie się bakterii w okolicach ujść gruczołów łojowych. Winne mogą być także androgeny lub rogowacenie mieszków włosowych. Burza hormonów jest największym winowajcą pojawiania się ropnych krostek i zaskórników. Jednak problem ten często sami pogłębiamy przez nieodpowiednią dietę czy styl życia.

Czym więcej w naszej diecie cukru i żywności wysoko przetworzonej (np. fast-foodów), tym większa szansa na młodzieńczyk trądzik, z którym trudno walczyć. Nie pomaga też nadmierna ilość produktów nabiałowych oraz dieta uboga w cynk i tłuszcze roślinne. Trądzik nasila się w okresach silnego stresu. Wbrew pozorom nie pomaga też zbyt intensywne opalanie – choć skóra zdaje się wyglądać zdrowiej, jej zgrubienie blokuje ujście gruczołów łojowych, wzmagając stan zapalny.

Jak walczyć z trądzikiem

Przede wszystkim warto zadbać o zbilansowaną dietę oraz zdrowy styl życia. Ze stresem wprawdzie trudno wygrać, jednak w jego zredukowaniu pomoże m.in. regularna aktywność fizyczna. Częste zwolnienia z WF-u, o ile nie są powodowane poważnymi komplikacjami zdrowotnymi, to zdecydowanie zła droga dla człowieka w okresie dorastania.

Kolejny krok to oczywiście odpowiednia higiena. I nie mówimy tu o szorowaniu twarzy siedem razy dziennie szarym mydłem. Zaczynamy od peelingu. Wykonujemy go raz w tygodniu – bezpośrednio na suchą skórę. Zmywamy środek letnią wodą. Każdego dnia do oczyszczania twarzy stosujemy naturalne mydła, delikatne kremy micelarne, żel antybakteryjny lub krem z kwasami.

Krem, olejek, albo antybiotyk

Oczyszczona skóra oczekuje dalszego działania. Na skórę z trądzikiem stosuje się maści i kremy z kwasem salicylowym lub kwasami AHA. Pomocna jest również witamina A. W walce z nieestetycznymi krostkami warto stosować olejek z drzewa herbacianego, a także maść z cynkiem. Ropnych krostek nie wolno wyciskać – to zasada każdemu znana, jednak rzadko stosowana. Na wyjątkowo uporczywe krostki można zastosować maść ichtiolową.

Gdy trądzik młodzieńczy nie znika pomimo prawidłowej pielęgnacji i diety, warto skonsultować się z dermatologiem. Czasem leczenie zmian skórnych wymaga zastosowania antybiotyku lub terapii hormonalnej. Nieleczony trądzik może pozostawić na skórze zmiany i blizny, które będą widoczne do końca życia. Warto więc zadbać o jak najszybsze wyleczenie tej dolegliwości.