Skąd bierze się męska niepłodność

Niewłaściwa dieta, stres, używki, a nawet farmaceutyki – to tylko niektóre z wielu czynników, które uczyniły niepłodność plagą XXI wieku. Problem ten należy jednak odróżnić od impotencji, którą leczy się w zupełnie inny sposób. Zmiana trybu życia, znalezienie czasu na odpoczynek, a w razie potrzeby wdrożenie suplementacji zwiększą szansę mężczyzny na wyczekanego potomka.

Każdego roku coraz więcej par zmaga się z niepłodnością – niegdyś uważany za typowo kobiecy, problem ten w takim samym stopniu dotyka kobiet, jak i mężczyzn. Męska niepłodność związana jest przede wszystkim z niewystarczającą jakością nasienia. Gdy plemników jest zbyt mało lub są one zbyt słabe, szansa na zapłodnienie komórki jajowej jest bardzo niewielka. Przyczyny męskiej niepłodności mogą być bardzo różne, jednak ich rozpoznanie jest konieczne do wdrożenia prawidłowego leczenia.

Niepłodność a impotencja

Przede wszystkim należy wyraźnie rozróżnić problem niepłodności od impotencji. Zdolność do osiągnięcia silnego wzwodu, utrzymania erekcji i zakończenia stosunku ejakulacją nie ma nic wspólnego z płodnością. Mężczyzna niepłodny może nie mieć żadnego problemu ze wzwodem, a płodny w stu procentach – cierpieć na impotencję.

Oczywiście nie zmienia to faktu, iż prawidłowa erekcja jest konieczna do odbycia stosunku, a co za tym idzie do zapłodnienia. Jeśli więc mężczyzna zmaga się z problemami z potencją, powinien przede wszystkim udać się lekarza – seksuologa lub internisty. Konieczne jest rozpoznanie źródła problemu, często wprowadzenie odpowiednich zmian, np. rzucenie palenia, a następnie zastosowanie leków. Wśród najpopularniejszych leków na potencję można wymienić m.in. Kamagrę czy Viagrę. Znajdujący się w Kamagrze sildenafil pomaga zwiększyć napływ krwi do prącia, co w reakcji na bodziec erotyczny wywołuje silną i długą erekcję.

Niepłodność – plaga XXI wieku

Z roku na rok problem niepłodności dotyka coraz większej liczby mężczyzn. Na ilość i jakość plemników zawartych w spermie wpływ mają m.in. stres, praca po godzinach, zmęczenie i niedostateczna ilość snu. Problem pogłębia zażywanie środków farmakologicznych, takich jak leki antydepresyjne czy tabletki nasenne. Gdy w radzeniu sobie z trudnościami mężczyzna sięga po używki, takie jak papierosy czy nadmiar alkoholu, żywotność oraz ilość plemników w nasieniu gwałtownie spada.

Niepłodności sprzyja też siedzący tryb życia i praca przy komputerze. Badania wykazały, iż jedną z grup zawodowych najbardziej narażonych na problemy z płodnością są kierowcy – ze względu na wielogodzinną pracę w pozycji siedzącej i przegrzanie jąder. Nie lepiej w rankingu tym plasują się informatycy i programiści, szczególnie ci spędzający wiele godzin z laptopem na kolanach.

Jak walczyć z niepłodnością

Ograniczenie stresu, odstawienie używek i odpoczynek to nie wszystko. Aby poprawić jakość plemników, należy się odpowiednio odżywiać – dieta bogata w ryby i owoce morza, warzywa i owoce, orzechy, pełnoziarniste zboża, żeń-szeń oraz drób dostarczy organizmowi niezbędnych składników. Ważna jest również aktywność fizyczna, ale i z nią nie należy przesadzać – forsowne ćwiczenia wytrzymałościowe, bardzo częsty i bardzo intensywny wysiłek, a już na pewno zażywanie sterydów anabolicznych tylko pogłębią problem niepłodności.

Długie, nieskuteczne starania o ciążę powinny skłonić mężczyznę do wizyty u specjalisty – wykonanie odpowiednich badań pozwoli wykluczyć niektóre choroby wpływające na niepłodność. Pozwoli też wdrożyć właściwe leczenie, które poprawi jakość nasienia i zwiększy szansę na wyczekiwane potomstwo.