Problem ze wzwodem – do jakiego lekarza iść?

Leczeniem zaburzeń erekcji zajmują się m.in. seksuolodzy, urolodzy, androlodzy i kardiolodzy. W wielu przypadkach jednak skuteczną pomoc może zapewnić lekarz pierwszego kontaktu. Skieruje on też pacjenta na badania diagnostyczne, które wykluczą istnienie poważnych chorób objawiających się m.in. właśnie impotencją.

Zburzenia erekcji wymagają leczenia. Mężczyzna, który powstrzymuje się od skorzystania z fachowej pomocy, w rzeczywistości tylko sam sobie szkodzi. Niestety, Polacy wciąż niechętnie mówią o swoich problemach natury seksualnej. Ich niechęć do wizyty w przychodni czasem wynika też ze zwykłej niewiedzy. Nie mają oni pojęcia, do jakiego lekarza się zapisać, a zapytanie o to rejestratorki nie wchodzi w grę. Wybór nie jest jednak skomplikowany – na początek pomoże internista.

O czym powiedzieć interniście

Panowie borykający się z zaburzeniami erekcji nie muszą obawiać się reakcji internisty – w rzeczywistości z problemami tego typu spotka się on na co dzień. Lekarz pierwszego kontaktu może zalecić wykonanie podstawowych badań diagnostycznych. Pozwolą one wykluczyć poważne schorzenia, takie jaka choroby nerek i wątroby, stwardnienie rozsiane, cukrzyca, miażdżyca czy nadciśnienie tętnicze.

Jeśli badania nie wykażą przeciwwskazań zdrowotnych, lekarz pierwszego kontaktu może przepisać leki na potencję. Specjaliści najczęściej zalecają stosowanie tabletek typu Viagra. Ze względu na swoją o wiele korzystniejszą cenę obecnie największą popularność zdobywa Kamagra – odpowiednik Viagry zawierający ten sam składnik aktywny. Jednak leki na potencję to nie wszystko. Konieczne jest dotarcie do źródła problemu i jego rozwiązanie.

Kiedy pomoże internista

Zadaniem lekarza pierwszego kontaktu jest odkrycie przyczyny zaburzeń erekcji. W tym celu przeprowadzi on wywiad lekarski – zapyta m.in. o palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, zażywanie substancji uzależniających, dietę i styl życia. Bardzo często okazuje się, iż problem ze wzwodem rozwiążą proste zmiany. Rzucenie palenia, wzbogacenie diety o warzywa, owoce morza, ryby, orzechy itp., zwiększenie aktywności fizycznej, rezerwowanie czasu na odpoczynek czy zmiana stresującej pracy mogą pomóc szybko rozprawić się z zaburzeniami erekcji.

Jeśli problem leży gdzie indziej, internista skieruje pacjenta do specjalisty. Problemami z erekcją zajmują się m.in. seksuolog, urolog, kardiolog i androlog.

Erekcja u specjalisty – do kogo się udać

Największe spektrum działania w leczeniu zaburzeń erekcji ma seksuolog. Zajmuje się on bowiem nie tylko organicznym, ale też psychogennym podłożem problemu. Seksuolog pomoże mężczyźnie uporać się z takimi problemami jak lęki, urazy psychiczne, niechęć do zbliżeń, a nawet depresja i wyparte skłonności homoseksualne. Czasem konieczna jest psychoterapia.

Urolog pomoże rozwiązać problem związany np. z nieprawidłową budową narządów rodnych czy niewystarczającym ukrwieniem ciał jamistych prącia. Do kardiologa natomiast należy się udać, jeśli przyczyną zaburzeń są problemy z sercem i układem krążenia. Androlog z kolei leczy nieprawidłowości związane z zaburzoną gospodarką hormonalną. Wizyta u każdego z tych specjalistów wymaga uzyskania skierowania od internisty. Takie kompleksowe podejście do pacjenta pozwoli skutecznie pozbyć się problemów z potencją, warto więc jak najszybciej zapisać się na wizytę.