Niepełny wzwód – z czego wynika? Jak poprawić jego jakość?

Niszczy radość i satysfakcję z życia seksualnego, wpędza w kompleksy – niepełny wzwód to jedno z wielu zaburzeń erekcji, dotykających mężczyzn w różnym wieku. Niezależnie od podłoża problemu, trzeba z nim walczyć. Niezbędna będzie pomoc specjalisty.

Zaburzenia erekcji w różnej formie dotykają aż 1,5 mln polskich mężczyzn. Pod tym względem „dorównujemy” rozwiniętym krajom zachodnim. Problemów z potencją doświadczają też mężczyźni młodzi – nawet przed 30. rokiem życia. Szacuje się, że dotyczy on od 8 do 22% młodych mężczyzn. Po 50-tce już połowa panów boryka się m.in. z problemem niepełnego wzwodu.

Czym jest niepełny wzwód

O niepełnym wzwodzie mówimy, gdy pomimo podniecenia i rozpoczęcia aktu seksualnego, mężczyzna nie osiąga silnej i długotrwałej erekcji. Odbycie i zakończenie stosunku zwykle jest możliwe, jednak doznania jednej lub obu stron mogą być niesatysfakcjonujące. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być bardzo wiele. Dzieli się je na psychogenne oraz organiczne.

Rozróżnienie, z którym podłożeń zaburzeń mamy do czynienia, zwykle jest dość proste. Jeśli mężczyzna osiąga pełny wzwód np. podczas masturbacji, a jego poranne wzwody są silne i „satysfakcjonujące”, zazwyczaj mamy do czynienia z impotencją o podłożu psychogennym. Czynnikami wywołującymi takie zaburzenia mogą być m.in. lęk przed zbliżeniem czy partnerką, konflikty w związku, niskie poczucie własnej wartości, przekonanie o własnej nieatrakcyjności, kompleksy, ale też długotrwały stres czy depresja.

Przyczyny zaburzeń erekcji

Jeśli niepełny wzwód pojawia się nie tylko podczas zbliżenia, ale też w innych okolicznościach, jego podłożem może być stan zdrowia. Problemy z potencją pojawiają się, gdy zostaje zakłócona praca układu krwionośnego lub układu nerwowego. Mechanizm erekcji wymaga bowiem współdziałania obu tych układów. Nieleczone nadciśnienie tętnicze, wysoki poziom cholesterolu, rozwijająca się cukrzyca, stwardnienie rozsiane, choroby prostaty – to niektóre ze schorzeń objawiające się zaburzeniami wzwodu.

Problemy z potencją często stanowią efekt długotrwałego zaniedbania własnego organizmu. Jeśli mężczyzna od lat nie uprawia sportu lub innej aktywności fizycznej, odżywia się niezdrowo, nadużywa alkoholu, jest otyły, prędzej czy później dopadną go „męskie problemy”. Zabójcą potencji jest uzależnienie od papierosów, o narkotykach nie wspominając. Bać się powinni również panowie stosujący sterydy anaboliczne. Rosnące mięśnie może wizualnie dodają im męskości, jednak w sferze seksualnej ich sukcesy wkrótce mogą się skończyć. Nawet po odstawieniu anabolików zaburzenia erekcji długo się utrzymują. Co oczywiście nie znaczy, że są niemożliwie do wyleczenia.

Jak poprawić jakość wzwodu

Niepełny wzwód to poważny problem, który wymaga leczenia. Zacznij przede wszystkim od zmiany stylu życia. Może potrzebna będzie pomoc dietetyka lub grupy wsparcia osób uzależnionych? Może psychoterapia? A może wizyta u diabetologa, którzy przepisze leki regulujące poziom cukru we krwi?

Niezależnie od przyczyny niepełnego wzwodu, pomoc specjalisty jest niezbędna. Zaburzenia erekcji można skutecznie leczyć. Wykorzystuje się w tym celu m.in. leki zawierające w swoim składzie sildenafil. Obecnie lekarze chętnie zalecają stosowanie Kamagry – tańszego odpowiednika klasycznej Viagry. Farmakoterapia pozwala uzyskać natychmiastowy efekt poprawy życia seksualnego. Nie wolno jednak zapomnieć o właściwej terapii, obejmującej leczenie problemu źródłowego.